YARGITAY: SMS YOLUYLA TEHDİT DAHA FAZLA KORKU YARATIR!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: SMS YOLUYLA TEHDİT DAHA FAZLA KORKU YARATIR!!!

 

Yargıtay 2. Ceza Dairesi, tehdit suçunu telefonla mesaj yoluyla işleyen sanığa alt sınırdan daha fazla ceza veren yerel mahkeme kararını onadı.

K....'da bir kişiyi cep telefonu ile arayıp mesaj çekerek tehdit ve hakaret ettiği iddiasıyla M... A... hakkında dava açıldı.

T... Sulh Ceza Mahkemesi'nde 2008'de görülen davada, sanığı tehdit suçundan on iki gün, telefonla hakaret suçundan on beş gün hapis cezasına çarptırıldı. Yerel mahkeme, daha önce hüküm giyen sanık hakkındaki ceza miktarını suçu birden fazla kez işlediği gerekçesiyle artırdı.

Yargıtay 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin tehdit suçundan alt sınırdan uzaklaşma gerekçesinde isabetsizlik bulmayarak onadı. Özel Daire, "Telefonla mesaj yoluyla işlenen tehdit suçunun, tehdit edilen kişi üzerinde daha fazla korku ve endişe yaratacağına" işaret ederek, mahkemenin tehdit suçundan alt sınırdan uzaklaşma gerekçesinde isabetsizlik bulunmadığına karar vererek yerel mahkeme kararını onadı.

Habere konu olan Yargıtay 2. Ceza Dairesi'nin 06.02.2012 Tarih 2010/11064 Esas 2012/2092 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.