YARGITAY ÇOK KONUŞULACAK BİR KARAR ALDI!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY ÇOK KONUŞULACAK BİR KARAR ALDI!!!

 

A...'da H... K... adlı kadın, cinsel ilişki yaşayamamasından kocasını sorumlu tutarak tazminat talep etti. Yerel mahkeme kadının talebini reddetti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise karısıyla cinsel ilişki yaşayamayan kocanın tam kusurlu olduğu, kadının kocasından "nefret" etmesine yol açacağı, bu durumda evliliğin sonlanması ve kocasından tazminat istemesinin mümkün olduğu görüşünü açıkladı.

Kararda "Evlenmenin sosyal amacı yanında, cinsel arzuları tatmin etme gayesi de vardır. Tarafların cinsel organları normal yapıda olmasına rağmen, psikolojik sebeple de olsa uzun evlilik süresi içinde cinsel ilişki kuramadıkları kızlık muayenesine dair rapordan anlaşılmaktadır. Bu hal evlilik birliğini temelinden sarsar. Birlikte yaşanan uzun süre içinde cinsel ilişkinin başarılamamış olması karşısında eşlerden birbirine karşı haklı bir nefretin, en azından isteksizliğin doğacağı şüphesizdir." denilmiştir.

Habere konu olan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin 16.04.2012 Tarih 2011/12396 Esas 2012/10344 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.