YARGITAY SAĞLIĞI

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY SAĞLIĞI

 

Yargıtay baz istasyonları hakkında emsal teşkil edecek karar verdi.

S...'un İ... ilçesinde baz istasyonundan şikayetçi olan mahalle sakinlerinin açtığı davada yerel mahkemenin verdiği "baz istasyonun düşük sinyalle olsa bile insan sağlığına zararlı" olduğu yönündeki kararı, Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay'ın açıkladığı eve emsal teşkil edecek gerekçeli kararda, "Düşük sinyalle olsa bile ve yerleşim yerlerine yakın kurulan baz istasyonlarında tüm tedbirler alınmış olsa bile söz konusu istasyonların, insan sağlığına zarar vermeyeceği anlamına gelmediğine" hükmedildi.

İ... ilçesi U... Mahallesi K... Sokak üzerinde bir binanın en üst katına yerleştirilen baz istasyonu, bina sakinlerinin tepkisini çekti. Mahalle halkından on dört kişi, baz istasyonunun insan sağlığına zararı olduğunu öne sürerek, S... 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. 2 yıl sonra mahkeme kararını açıklayarak baz istasyonunun bulunduğu yerden kaldırılmasına hükmetti. Gsm şirketi ise yerel mahkemenin kararına itiraz etti.

İtiraz üzerine N... Koyuncu başkanlığında toplanan Yargıtay 1.Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliği ile onadı. Onama kararının ardından yeni açıklanan gerekçeli kararda ise Yargıtay, "Düşük sinyalle olsa bile yerleşim yerlerine yakın kurulan baz istasyonlarında tüm tedbirler alınmış olsa bile söz konusu istasyonların insan sağlığına zarar vermeyeceği anlamına gelmeyeceğine" hükmetti.

Hiçbir hizmetin insan yaşamı kadar öncelik ve önem taşımadığının vurgulandığı kararda "Yararlı bir hizmetin karşılığı olarak insan ölümü uygun sonuç olarak kabul edilemez. İnsan yaşamında tehlike yaratan bir hizmetin, kişi yaşamının önüne geçmesi ve ona üstünlük tanınması doğru bir yaklaşım olarak düşünülemez. Kaldı ki somut olsa da bu hizmetin aynı yerde verilmesinde zorunluluk da bulunmamaktadır. Daha fazla bir giderle olsa, başka bir yerde aynı sonuçları sağlayacak bir istasyonun kurulması ve hizmet vermesi olanaklıdır." denildi.

Habere konu olan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin 23.03.2011 Tarih 2011/2744 Esas 2011/3085 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.