YARGITAY'DAN FLAŞ 'EV KADINI' KARARI!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY'DAN FLAŞ 'EV KADINI' KARARI!!!

 

Yargıtay, davacının, ev kadını olarak evin yemek ve temizlik işlerini yapması, çocukların bakımını üstlenmesi kanunun aradığı anlamda doğrudan maddi bir katkı sayılamaz" dedi.

İ...'da 30 yıllık kocası Ö... T...'den sadakatsizlik gerekçesiyle boşanan H... T..., K... 3. Aile Mahkemesi'ne, "katılma alacağı" davası açtı.

Mahkeme, "Edinilmiş mallara katılma" rejimi çerçevesinde bankadan çekilen nakit para miktarının yarısını yasal faiziyle birlikte kadına ödenmesine karar verdi. Ancak, kadının ev içi emekleri nedeniyle talep ettiği para ve diğer talepleri reddedildi. Dava temyiz edildi.

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, kadının temyiz itirazını reddetti ve kararı onadı. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, boşanan kadının ev işi yapıp, çocuklara baktığı için kocasından "katılma alacağı" talep edemeyeceğine karar verdi.

Kararda, "Davacının, ev kadını olarak evin yemek ve temizlik işlerini yapması, çocukların bakımını üstlenmesi kanunun aradığı anlamda doğrudan maddi bir katkı sayılamaz" denildi.

Habere konu olan Yargıtay 8. Hukuk Dairesi'nin 15.11.2011 Tarih 2011/5257 Esas 2011/5888 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.