YARGITAY'DAN DOSYA MASRAFI KARARI!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY'DAN DOSYA MASRAFI KARARI!!!

 

Yargıtay karar verdi...Bankaların haksız komisyon ve ücretleri için icra dairelerine başvurup, parayı alabilimek için tüketicilere icra yolunu açtı.

Bankadan taşıt, konut ve tüketici kredisi kullananlar için; kredi kullanırken bankaya ödedikleri komisyonları geri almak isteyenlere Yargıtay'dan güzel haber geldi. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankadan kredi kullanan tüketicilere, ödedikleri komisyonları daha kısa yoldan ve fazlasıyla geri alabilecekleri doğrudan icra yolunu açtı.

Yargıtayın kararıyla, son 10 yılda bankalardan kredi kullanırken ödedikleri komisyonları geri almak isteyen milyonlarca kişiye mahkemelerde yıllarca uğraşmadan paralarını geri alma imkanı doğdu.

C... K... isimli bir vatandaş, 2007'de konut kredisi kullanılırken dosya, komisyon ve masraf adı altında ödenen ...-TL tutarındaki paranın iadesi için A... 29. İcra Müdürlüğü'ne başvurarak icra takibi başlattı. Başvuruda, kredinin kullanıldığı tarihten geçerli olmak üzere yüzde 18 oranında avans faizi ile, bankanın ödemeyi kabul etmemesi halinde de inkar tazminatı talep edildi. Bankanın temyiz istemi üzerine dosyaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını oybirliğiyle kabul etti. Doğrudan icra yolu ile tüketici, ...-TL anapara, ...-TL inkar tazminatı ile bankadan ...-TL aldı.

Habere konu olan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin 15.04.2013 Tarih 2013/4750 Esas 2013/9626 Karar sayılı içtihadının programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.