TELEFON DOLANDIRICILIĞI "NİTELİKLİ" DEĞİLMİŞ!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

TELEFON DOLANDIRICILIĞI "NİTELİKLİ" DEĞİLMİŞ!!!

 

Yargıtay, insanları telefonla arayarak dolandıran kişilere verilen cezayı "nitelikli dolandırıcılık" olmadığı gerekçesiyle daha az ceza verilmesi için bozdu

Yargıtay, telefonda binlerce lira dolandıran iki sanığa verilen 5'er yıl hapis ve 40 bin TL para cezasını, yöntemin "basit" olması nedeniyle esastan bozdu.

Olay şöyle gerçekleşti: N...'de yaşayan L.. B..'yi telefonla arayan S... D... ile R... P..., savcılıktan aradıklarını belirterek "Hesabınızdan teröristlerin hesabına para aktarıldı. Hattınız dinleniyor. Konuştuklarımız kayıt altında" dedi ve bu durumu düzeltmek için para göndermesini istedi.

Evdeki 8 bileziği bozdurup, 20 bin lirayı R.. P..., adına havale eden L.. B..dolandırıldığını anlayınca polise başvurdu.

PTT'nin güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilerek yakalanan ve organize bir şekilde vatandaşları dolandırdıkları belirlenen zanlılar tutuklandı. İki sanık, "Nitelikli Dolandırıcılık"tan 5'er yıl hapis ve 40 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Ancak Yargıtay 15. Ceza Dairesi, banka ve bilişim hizmetleriyle kredi kurumları aracılığıyla yapılan bu dolandırıcılığın "nitelikli" değil, "basit" olduğu gerekçesiyle cezada indirim yapılması için kararı esastan bozarak; sanıkları 1 yıldan 3 yıla kadar hapis öngören "basit dolandırıcılık"tan yeniden yargılamaya başlayan yerel mahkeme, iki sanığın tahliyesine karar verdi.

"Telefon Dolandırıcılığı "Nitelikli" Değilmiş!!" ve "Mahkemeden Tele-Dolandırıcıları Sevindiren Karar.!!" başlığı ile haberlere yansıyan Yargıtay 15. Ceza Dairesi'nin 19.12.2012 Tarih 2012/16980 Esas 2012/45904 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.