YARGITAY: BOŞANMADA ANLAŞMA VARSA TAZMİNAT OLMAZ!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: BOŞANMADA ANLAŞMA VARSA TAZMİNAT OLMAZ!!!

 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, anlaşmalı olarak boşandıktan sonra kocasından kendisini aldattığı gerekçesiyle manevi tazminat isteyen kadının açtığı davayı reddetti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, anlaşmalı boşandıktan sonra boşanma nedeniyle manevi tazminat istenemeyeceğine hükmetti. M...'nın S... ilçesinde bir çift anlaşarak boşandı. Ancak kadın, davanın sonuçlanmasının ardından, kocasına evlilik birliğinde sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı. S... A... Mahkemesi, davayı kabul ederek, aldatan kocanın boşandığı karısına tazminat ödemesine hükmetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin kararında, tarafların boşanmalarına, anlaşmaları üzerine, Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince karar verildiği ve boşanma kararının kesinleştiği hatırlatıldı. Boşanma kararı tarafların anlaşmasına dayandığına göre, davacının boşanmadan sonra boşanma sebebiyle artık manevi tazminat talep etmesinin mümkün olmadığının vurgulandığı kararda, "Çünkü böyle bir durumda tarafların boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin aralarındaki ihtilafı nihai olarak çözdükleri ve ilişkilerini tasfiye ettikleri kabul edilir. Bu itibarla anlaşmalı boşanmadan sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez. Bu bakımdan dava reddedilmelidir" denildi.

Habere konu olan 2. Hukuk Dairesi'nin 19.10.2012 Tarih 2011/11544 Esas 2012/25372 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.