YARGITAY: SIK SIK RAPOR ALMA HAKLI FESİH NEDENİDİR!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: SIK SIK RAPOR ALMA HAKLI FESİH NEDENİDİR!!!

 

Yargıtay sık sık rapor almak artık işten atılma sebebi diyerek tüm çalışanları üzecek bir karar verdi.

Yargıtay, sürekli rapor almak artık işten atılmanın sebebi olabilecek. Olayın özeti şöyle gelişti.

Sık sık rapor alarak işe gelmeyen bir havayolu şirketi kabin memuru işten atılınca, mahkemenin yolunu tuttu ve işe iade davası açtı. Davacı işçi, iş sözleşmesinin geçerli sebep olmadan feshedildiğini belirterek feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etti. Dava açılan havayolu şirketi ise davacının sık sık rapor alması sebebi ile uçuş operasyonunun aksamasına, iş gücü planlamasının olumsuz etkilenmesine, iş arkadaşlarının uçuş programlarında değişiklik yapılmasına sebep olduğunu savundu. Şirket bu sebeple İş Kanunu gereğince işçinin davranışlarından ve yeterliliğinden kaynaklanan geçerli sebeple kıdem ve ihbar tazminat ödenmek suretiyle feshedildiğini savundu. Raporları devamsızlık saymayan mahkeme, havayolu şirketini haksız buldu. Ancak, havayolu şirketi mahkemenin kararını temyize taşıdı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi iş akdinin feshedilmesini haklı bularak yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, İş Kanunu'na göre geçerli fesih haklarından birinin de sık sık hastalanarak rapor alma olduğuna dikkat çekerek; Yargıtay kararında ''Davacının sık sık rapor alması işyerinde olumsuzluklara yol açmış ve iş ilişkisini işveren açısından çekilmez hale getirmiştir'' ifadelerine yer verdi.

Haberlere konu olan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 2012/22938 Esas 2013/115 Karar sayılı içtihatına, mevzuat ve içtihat programımızdan ulaşabilirsiniz.