YARGITAY: FACEBOOK'TA NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: FACEBOOK'TA NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK!!!

 

Yargıtay, "Facebook" hesabına arkadaşı B...'in şifresi ile girip kendisini bu kişi olarak tanıtarak, kendi adına para yatırılmasını sağlayan kişinin 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu işlediğine hükmetti.

Sanık M.. Ç.., H... E...'nin facebook hesabını ele geçirerek, bir arkadaşına internet bankası hesabını kullanıp kullanmadığını sordu. Mağdurun internet bankacılığı kullandığını öğrenen sanık M.. Ç.., kendisinden iade etmek şartıyla ..-TL para istedi. Gsm hattına para gönderen mağdur, paranın A... K...'da bulunan bir Atm'den çekildiğini öğrendi. 

Durumun polise bildirilmesi üzerine para göndoerilen hesabın M.. Ç..'nin annesine ait olduğu ortaya çıktı ve sanık gözaltına alındı. E... Ağır Ceza Mahkemesi'nde sanığa "Facebook yoluyla nitelikli dolandırıcılık" suçundan ceza verildi. Yargıtay 15. Ceza Dairesi de temyiz incelemesinde yerel mahkemenin nitelikli dolandırıcılık mahkûmiyetini onadı. Kararda hileli davranışlarla mağdurun yanılgıya düşürülmüş olmasının önemine dikkat çekildi.

Haberlere konu olan Yargıtay 15. Ceza Dairesi'nin 01.07.2013 Tarihli 2013/14846 Esas 2013/12178 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.