YARGITAY: HABERDE GİZLİLİĞİ İHLAL BASIN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: HABERDE GİZLİLİĞİ İHLAL BASIN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR!!!

 

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, adli soruşturma sırasında yaptığı haber nedeniyle "Gizliliği ihlal"den mahkûm olan gazetecinin cezasını, "Basın özgürlüğü vazgeçilmezdir" diyerek bozdu.

Kamuoyunda "Sauna Çetesi" olarak bilinen ve aralarında eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı E... Ç... ile sanatçı İ... T...'in de bulunduğu on sekiz sanığın yargılandığı davayla ilgili haber yapan bir gazeteci hakkında dava açıldı.

İ... 25. Asliye Ceza Mahkemesi, gazetecinin, soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkûmiyetine karar verdi. Kararın temyizi üzerine dosya Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu. Basın özgürlüğünün, 2709 sayılı Anayasa'nın 28 ila 32. maddeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 10. maddesi ve 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 1 ve 3. maddelerinde düzenlendiği hatırlatılan gerekçede, şu tespitler yapıldı: "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin çeşitli kararlarında önemle belirtildiği üzere basın özgürlüğü, özgürlükçü, demokratik toplumun vazgeçilmez temelini oluşturur. Bu kapsamda, adli soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili olayların haber verme hakkı çerçevesinde yayın konusu yapılması da basın özgürlüğü içerisinde görülmelidir. Ancak gazetecilik mesleği bakımından eylemin suç teşkil etmesi için, haber verme hakkı sınırlarının dışına çıkıldığının belirlenmesi gerekmektedir." Gerekçede, somut olayda, sanığın gazetede yayımlanan haberinin, AİHS, Anayasa ve Basın Kanunu ile koruma altına alınan basın özgürlüğü kapsamında kaldığı ve haberde, soruşturma dosyasındaki hukuki işlem veya kararlarla ilgili bir açıklama olmadığı belirtildi.

Haberlere konu olan Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin 07.03.2012 Tarihli 2010/5233 Esas 2012/5399 Karar sayılı içtihadının, mezuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.