YARGITAY'DAN ÖZEL ÜNİVERSİTELERİ ŞOKE EDECEK KARAR!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY'DAN ÖZEL ÜNİVERSİTELERİ ŞOKE EDECEK KARAR!!!

 

Haberlere konu olan olay şöyle gerçekleşti: G... A... öğrencisi olduğu özel üniversitenin ödemelerini düzenli olarak yaptı. A... yıl içinde veremediği dersleri için yaz okuluna gitti. Ancak yaz okulunda, aldığı her ders başına ayrı bir ücret ödedi. Daha sonra A..., yaz okulunda verdiği paranın iadesi için dava açtı. Mahkeme talebi yerinde gördü, alınan paranın faizi ile ödenmesine hükmetti. Yargıtay'ın onadığı karar 200 bini aşkın özel üniversite öğrencisini yakından ilgilendiriyor.

H... Üniversitesi'nde okuyan A... okula olan ödemesini düzenli bir şekilde yaptı. Ancak bazı derslerde başarılı olmayan A... altta kalan derslerini yaz okulunda vermek istedi. Ancak yaz okulu için de her ders başına ayrı bir ücret alındı. Aytekin bu dersler için de ekstra ücret verdi ve derslerden geçti. Ancak, yaz okulu için verdiği paranın geri iadesi için arayışa girdi.

İ...4. Tüketici Mahkemesi'nde açılan davada A... mahkemeye sunduğu evraklarla, okula toplamda ...- lira ödediğini belgeledi. A..., kendisinden yaz okulu için alınan ....- liranın fazladan alındığını savundu.

Mahkeme dosyayı bilirkişiye gönderdi. Raporda, okula yaz okulu dersleri için fazladan verilen paranın ...-lira olduğu belirlendi. Okulun bu parayı geri ödemesi gerektiği kaydedildi. Üniversitenin avukatları ise, mahkemenin dava hakkında görevsizlik kararı vermesi gerektiğini, dava konusunun idari yargı alanına girdiğini savundu.

Mahkemenin verdiği karara göre, üniversitenin yaz okulu dersleri için aldığı ...-liranın sebepsiz zenginleşmeye neden olduğu, söz konusu paranın  yasal faizi ile ödenmesini hükmetti. Davayı kaybeden üniversitenin avukatları kararı temyize götürdü.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. Karar düzeltme başvurusu da olmayınca karar kesinleşti. Yargıtay'ın emsal nitelikteki kararı, sayıları 200 bini aşkın olarak hesaplanan özel üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor.

Haberlere konu olan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi'nin 06.06.2013 Tarihli 2013/6535 Esas 2013/9400 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.