YARGITAY'DAN ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNE DAİR İYİ HABER!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY'DAN ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNE DAİR İYİ HABER!!!

 

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, B...'da sanatçı S... A...'nun mayolu fotoğraflarını yayımlayan gazeteciye özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan verilen beraat kararını bozdu.

Sanatçı S... A...'nun, tatil yaptığı B...'da izni dışında mayolu fotoğraflarını çekerek haber yapan gazeteci hakkında 'özel hayatın gizliliğini ihlal' suçundan dava açıldı. B... 24. Asliye Ceza Mahkemesi, şikayetçinin ünlü bir sanatçı olup halk tarafından ve dolayısıyla medya tarafından yaşantısının merak edildiği, sanatçıların, politikacıların ve halka mal olmuş diğer kişilerin evleri dışında görülebilecek yerlerde çekilmiş fotoğraflarının yayınlanmasının özel hayatın gizliliğini ihlal teşkil etmeyeceği gerekçeleriyle sanığın beraatine hükmetti.

Yargıtay'ın sanatçı hakkındaki ilgili kararına karşılık; AİHM ise, M... Prensesi C... ve eşi PrensV.. H...'in fotoğraflarının izinsiz çekilmesiyle ilgili açılan davayı karara bağlamış ve C... ile eşinin kamuya mal olmuş kişiler olduğu, sıradan kişiler gibi aynı şekilde özel yaşamlarının korunmasını talep edemeyecekleri görüşüne varmıştı.

Haberlere konu olan 12. Ceza Dairesi'nin 10.06.2013 Tarihli 2012/32005 Esas 2013/15770 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.