FACEBOOK'TAN FOTOĞRAF DELİL SAYILMADI!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

FACEBOOK'TAN FOTOĞRAF DELİL SAYILMADI!!!

 

Facebook'ta başka birisiyle fotoğrafını paylaşan kadının eski kocasının nafaka kaldırılması talebini kabul eden yerel mahkeme kararı, Yargıtay'dan döndü.

Yargıtay, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan özel fotoğraflarla ilgili emsal olacak bir karar verdi

Olay şöyle gerçekleşti: Boşanma davasının ardından kendisine bağlanan yoksulluk nafakasının arttırılmasını isteyen kadına eski eşi karşı dava açtı. Davacı koca, eski karısının bir kişi ile evli hayatı yaşadığını belirterek boşanma davası sonrası bağlanan yoksulluk nafakasının kaldırılmasını istedi. Birleşen davaya bakan yerel mahkeme, dava dosyasına konan ve Facebook'tan alınan fotoğrafların nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldıracak nitelikte olduğuna hükmetti.

Fotoğrafları delil sayan yerel mahkeme, kadına bağlanan yoksulluk nafakasını iptal etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin Facebook'tan alınan fotoğrafların nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldıracak nitelikte olduğu yönündeki kararını bozdu. Temyiz dosyasını görüşen Yargıtay verdiği kararda kadının rızası dışında sosyal paylaşım sitelerinden alınan ve delil olarak dava dosyasına sunulan fotoğrafların yasal delil olarak değeri tartışılıp değerlendirilmeksizin hükme dayanak alınmasını doğru olmadığı hükmüne verdi. Yargıtay karar gerekçesinde özel hayatın gizliliğine ve sadece bireyi ilgilendiren alana hiçbir şekilde müdahale edilemeyeceğine de özellikle belirtti.

Haberlere konu olan 3. Hukuk Dairesi'nin 21.01.2013 Tarihli 2012/23195 Esas 2013/698 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.