YARGITAY: "ÇOCUĞUN ANNENİN SOYADINI ALMASI ÇOCUĞUN MENFAATİNE ZARAR VERİR!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: "ÇOCUĞUN ANNENİN SOYADINI ALMASI ÇOCUĞUN MENFAATİNE ZARAR VERİR!!!

 

Boşanma davalarında çok sık yaşanan taleplerden biri de "çocuğun velayetini mahkeme kararı ile alan annenin, çocuğuna kendi babasının soyadını verme" isteğiydi. Son olarak Anayasa Mahkemesi aldığı karar ile, bu uygulamayı engelleyen yasağı kaldırdı. Bu yasağın kaldırılması ile de annelere çocuklarına istedikleri soyadını vermeleri yolu açıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karardan sonra ilk uygulamalardan biri de İ...'da yaşandı. H... G... isminde bir kadın, boşandıktan sonra velayetini aldığı oğlu E..'nin soyadını da değiştirmek istedi. İ... A... 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne "Boşanmadan sonra benim ve çocuğumun soyadı farklı hale geldi. Bu durum çocuğumun hem resmi işlemlerinde hem psikolojisinde sorun yarattı" diyerek soyadı değişikliği talebinde bulundu. Mahkeme de bu talebi kabul ederek değişikliğe onay verdi.

Mahkemenin verdiği bu kararı Nüfus Müdürlüğü itiraz etti ve Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, annenin bu talebini haksız bulurken yerel mahkemenin aldığı kararı bozdu. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi gerekçeli kararında, 'baba' soyadının, 'aile' soyadı olduğunu ve değiştirilmemesi gerektiğini belirtti. Doğumdan önceki boşanmalarda çocuğun annenin soyadını kullanabileceğini belirtti. Daha sonra ise şu yorumda bulundu: "Böyle bir uygulamanın nüfus kütüklerindeki kaydın güvenilirliği ve istikrarı zedeleyeceği gibi asıl bu gibi uygulamalar çocuğun ruh hali üzerinde çok derin ve etkili travma yaratacaktır."

Haberlere konu olan 18. Hukuk Dairesi'nin 21.01.2013 Tarihli 2012/13301 Esas 2013/4371 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.