YARGITAY: HIRSIZLIKTAN AVM SORUMLUDUR!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: HIRSIZLIKTAN AVM SORUMLUDUR!!!

 

Haberlere konu olan olay şöyle gelişti: Gazeteci  G... E..., kızıyla Ü...'de bir alışveriş merkezine gittiğinde içinde tek taş pırlantalı altın yüzük, iki cep telefonu, aracına ait kontak anahtarı ve ruhsatı, ..-TL nakit para, ..-TL değerinde makyaj malzemesi ve iki güneş gözlüğü bulunan çantasını çaldırdı.

Kendisini takip eden bir şahıstan şüphelendiğini belirtenG... E.., güvenlik kameralarına bakılmasını talep etti. Ancak, "mağazanın içinde güvenlik kamerası olmadığı" belirtildi. Bunun üzerine G... E..,  tazminat davası açtı. Yerel Mahkeme, davanın reddine karar verdi.

G... E.. ise yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi,yerel mahkemenin kararını davacı lehine oybirliğiyle bozdu.  Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Kararında, "Sıradan bir iş yeri olmayan davalı şirkete ait mağazanın, müşterinin kendi muhafazasına terk edilmiş bir eşyasını asgari özen yükümlülüğüyle korumak ve kollamak zorundadır" dedi.

Haberlere konu olan 13. Hukuk Dairesi'nin 05.06.2013 Tarihli 2013 / 5258 Esas 2013 / 15220 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.