YARGITAY: ÇİFT DOĞUMDA EVLİ İSE ÇOCUK BABANIN SOYADINI ALIR!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY: ÇİFT DOĞUMDA EVLİ İSE ÇOCUK BABANIN SOYADINI ALIR!!!

Yargıtay, kocasından boşandıktan sonra çocuğuna kendi soyadını vermek isteyen annenin talebini kabul eden yerel mahkemenin kararını bozdu. Haberlere konu olay şöyle gelişti: B.. A.. ile Ş.. G..'nin 2003 yılında A.. adında bir kız çocukları dünyaya geldi. Çift 2007 yılında boşandı. Boşanma kararını veren D... Aile Mahkemesi çiftin çocuğunun velayetini anneye verdi. Anne Ş.. G.. 2012 yılında çocuğuna soyadını vermek için dava açtı. Mahkeme çocuğun soyadının değiştirilmesine karar verdi. D... Nüfus Müdürlüğü kararıtemyiz etti. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, çocuğun doğum gününde, baba ileannenin evli olması durumunda babanın soyadını alacağını vurgulayarak, "Çocuk reşit oluncaya kadar veya baba Türk Medeni Kanunu'nun 27.maddesindeki koşulları kanıtlayarak soyadını değiştirmedikçe, soyadının değiştirilmesi mümkün değildi" dedi. 

Haberlere konu olan 18. Hukuk Dairesi'nin 18.06.2013 Tarihli 2013/9343 Esas 2013/10704 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.