YARGITAY RAPORU KANUNA AYKIRI SAYDI!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY RAPORU KANUNA AYKIRI SAYDI!!!

 

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, T...'de 1.5 yıl önce iki erkeğin tecavüzüne uğrayan genç kız için üniversite hastanesinden alınan ruh sağlığı raporunu, "Tecavüzün üzerinden bir yıl geçmesi gerekirdi, rapor yedi ay sonra alınmış" gerekçesiyle yasaya aykırı saydı. Ruh sağlığı muayenesinin beş ay önce yapılmasını bozma gerekçesi sayan Yargıtay, genç kızın tecavüz travmasını bir kez daha yaşamasına neden olan muayenenin yeniden yapılmasını istedi.

T...'de, olayın üzerinden yedi ay geçtikten sonra F... Üniversitesi Hastanesi 6. İhtisas Kurulu Başkanlığı'ndan "Ruh ve beden sağlığı bozulmuştur" raporu alınması üzerine, T... Ağır Ceza Mahkemesi, raporla iki sanığı da "beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde nitelikli cinsel istismar" suçundan mahkum etti. Sanıklar mahkeme kararına itiraz etti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi dosyayı inceledi "Ruh sağlığının bozulup bozulmadığına ilişkin rapor için tecavüzün üzerinden bir sene geçmeliydi." diyerek bozma kararı verdi.

Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin bozma kararında şöyle denildi: "Adli Tıp Kurumu'nun bilinen uygulamalarına göre 18 yaşından büyük olan mağdurların ruh sağlığındaki bozulmanın tespiti için bir sene beklenmesi ve her iki sanığın eylemlerinin mağdureye etkisini değerlendirecek şekilde rapor istenmesi gerektiği gözetilmeden nüfus kaydına göre 18 yaşından büyük olan mağdurenin beden veya ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti bakımından .../.../... tarihli muayeneye istinaden F... Üniversitesi Hastanesi 6. İhtisas Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen rapor hükme esas alınarak sanıklar hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 102/5.maddesinin uygulanması kanuna aykırıdır."

Haberlere konu olan Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin 26.09.2013 Tarihli 2013/5949 Esas 2013/9713 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.