KONUT KREDİSİ ÇEKENLERE YARGITAY'DAN GÜZEL HABER!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

KONUT KREDİSİ ÇEKENLERE YARGITAY'DAN GÜZEL HABER!!!

 

İ...'de, ev alırken Japon Yeni olarak çektiği krediyi yapılandıran E.. S..., kendisinden masraf adı altında yapılan tüm kesintilerin iadesi için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Yargıtay'ın da onadığı kararla S..., ödediği, konut kredisi kullanma masrafı ve erken kapama komisyonunu faiziyle birlikte bankadan geri aldı.

Habere konu olan olay şöyle gelişti: B...'da tıbbi mümessillik yapan E... S..., 2008'de ev satın almak için bankaya başvurdu. S..., düşük faizli olduğu gerekçesiyle ... bin TL'ye denk gelen .. bin Japon Yeni kredi çekti. Ancak E... S...'in, döviz olarak aldığı kredi tutarı, küresel ekonomik kriz ve ardından gelen kurlardaki artış nedeniyle, yaptığı ödemelere rağmen sürekli arttı. S...., 2011'de, kredi borcunu yapılandırmak için aynı bankaya başvurdu.

Japon Yeni olarak aldığı krediyi TL'ye çevirterek yeniden yapılandıran E... S..., bankanın kendisinden, "konut kredisi kullanma masrafı ve erken kapama komisyonu" adı altında ..-TL kesinti yapması üzerine hukuk mücadalesi başlattı. S..., İ... 3. Tüketici Mahkemesi'ne dava açtı. Kredi kullanırken kendisinden alınan masrafların iadesini isteyen E... S...'in bu talebini haklı bulan yerel mahkeme,konut kredisini kullanma masrafı ve erken kapama komisyonunun geri ödenmesine karar verdi.

Banka avukatları, Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu. Dosyayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı. Onama kararının ardından S..., bankanın yaptığı kesintiyi, faiziyle birlikte ... lira olarak geri aldı. 

Haberlere konu olan 13. Hukuk Dairesi'nin 17.12.2013 Tarihli 2013/31658 Esas 2013/31813 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.