YARGITAY'DAN ÇALIŞAN KADIN İÇİN NAFAKA KARARI!!!

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

YARGITAY'DAN ÇALIŞAN KADIN İÇİN NAFAKA KARARI!!!

 

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, boşandıktan sonra asgari ücretle çalışan kadının, eski eşinden aldığı aylık ...-liralık nafakanın yerel mahkemece kaldırılması kararını bozdu.

K...'da yaşayan çift, boşanırken, mahkeme kadına aylık ...-lira nafaka ödenmesine hükmetti. Daha sonra bir öğrenci yurdunda asgari ücretle işe giren kadın, üç yaşındaki çocuğu ile birlikte bir kiralık evde yaşamaya başladı. Boşandığı kocası ise eski eşinin asgari ücretle ve sigortalı olarak çalışmasını gerekçe göstererek, nafakanın kaldırılması için K... 5. Aile Mahkemesi'ne müracaat etti. Mahkeme kabul etti. Temyiz üzerine Yargıtay 3. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin kararını hakkaniyete uygun bulmayarak bozdu.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi verdiği kararda; "davacının perdecide asgari ücretle çalıştığı, evli olduğu, eşinin çalışmadığı, davalının boşandıktan sonra öğrenci yurdunda çalıştığı, asgari ücret düzeyinde gelir elde ettiği ve 3 yaşındaki çocuğu ile birlikte yaşadığı dosya kapsamından anlaşılmaktadır. Nafaka alacaklısı kadının, aldığı asgari ücretin yukarıda belirtilen zorunlu ve gerekli görülen harcamaları karşılaması beklenemez. Başka bir anlatımla, davalının eline geçen toplam gelir miktarı, onu yoksulluktan kurtaracak mahiyette değildir." denildi.

Haberlere konu olan 3. Hukuk Dairesi'nin 23.10.2013 Tarihli 2013/12156 Esas 2013/14691 Karar sayılı içtihadının, mevzuat ve içtihat programımızda mevcut olduğunu belirtmek isteriz.