Sıkça Sorulan Sorunlar

Halit Özel Avukatlık & Arabuluculuk | Diyarbakır Avukatlık, Diyarbakır Arabuluculuk

Turkish English French German Russian

Sıkça Sorulan Sorunlar


Bir avukat nasıl tuta bilirim ?

Avukat tutmak için yazılı olarak bir avukatlık hizmet sözleşmesi yapmalısınız. Sonra eğer gerekiyorsa bir de noterden vekaletname çıkartmanız gerekir. .

 

Vekaletname nedir?

Bir kişiyi kendi adınıza yetkili kılan resmi belgedir.İki çesit vekalet vardır. Birincisi şahsi vekalet diğeri avukat vekaletnamesi

 

Avukat vekaleti nasıl çıkartırım?

Avukat vekaletnamesi Türkiye’de noterler tarafından, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarında noterlik hizmetleri bölümünde yazdırabilirsiniz. Bu vekaletler için küçük bir noter masrafı ödeyeceksiniz. Almanya’da ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türk hukukunda avukatlar kendi vekaletnamelerini malesef henüz düzenleme yetkileri yoktur.

 

Avukat vekaleti için hangi belgeler gerekir?

Avukata verilecek vekaletnamelerde avukatın tam adı ve soyadı ile bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi numarası ve kayıtlı olduğu baro isminin bilinmesi gerekmektedir. Buna avukat vekalet bilgileri diyoruz. Bir de vekalet verecek kişinin nüfus cüzdanı, Yurt dışında ise pasaportu da gerekiyor. Ayrıca boşanma gibi bazı durumlarda fotoğraf ve başkaca belgeler de gerekmektedir. Tam olarak size hangi belgelerin gerektiğini büromuzdan öğrenebilirsiniz.

 

Bir vekalet versem sonra nasıl geri alabilirim?

Avukata verilen vekalet geri alınabilir. Bunun için noterden bir Azil belgesi yaptırıp avukata göndermeniz gerekir.

 

Kendi davamı kendim açamaz mıyım?

Evet açabilirsiniz. Ama hukuk çok karmaşık ve incelik isteyen bir konudur. Profosyonel bir yardım hem zamandan hem paradan tasarruf sağlar. Haklı çıkmak haklı olmaktan çok farklıdır. Nasıl bir yanliş iğne insanın hayatını karartabilirse yanlış bir cümle, yanlış bir imza da insanı çok zor durumlara sokabilir.

 

Tüm kanunlar internette var. Onları kullanır işimi görürüm ayrıca para vermeye ne gerek var ?

Evet çağımız iletişim çağı ve bu nimetten yararlanmak lazım. Gerçekten internette ne ararsan var. Ancak dikkat ediniz ücretsiz ya da sadece üyelik gerektiren sitelerden alınan bilgiler tam doğru olmaya bilir. Hemen hemen tamamının sonunda da zaten koca koca uyarı yazıları ile hiç bir sorumluluk kabul etmediklerinin altını çizmişler. Biz hukukçular da internet üzerinden kanunları, tüzükleri takip ediyoruz. Ama bu iş için hatırı sayılır paralar ödüyoruz. Çünkü bu iş ciddi bir iştir ve arkasında güvenilir bir firma, iyi bir ekip gerekir. Bir hukuk talebesi arkadşın boş zamanlarda hazırladığı, okul bitince zaman ayıramayıp boşverdiği ,en son güncellemesi iki sene öncesine ait bilgiler sizin başınızı ağartabilir.